Czwartek, 30 marzec 2017 
Imieniny:

Aktualności

Wspomnienia z wakacji - Stary Borek
Morze_024.JPG, Morze_024
Morze_024

Kolonia w Starym Borku

k/Kołobrzegu

Od 26 czerwca do 3 lipca 2016r. uczniowie gminy Grodków

przebywali w Starym Borku k/Kołobrzegu   wraz  z opiekunami

p. Jadwigą  Demską, p. Beatą Dudą,  ks. Zbigniewem Goźlińskim,

p. Dorotą Muziewicz  i p. Jackiem Muziewiczem.


        Mieszkaliśmy w  Szkolnym Schronisku Młodzieżowym znajdującym się w uroczej wsi Stary Borek, która leży w pobliżu małego jeziorka. Jest to piękna, ekologiczna wieś otoczona lasami,  położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Kołobrzeg.

         Na miejscu mieliśmy do dyspozycji stołówkę, świetlicę, boisko do gry, miejsce na ognisko, salę telewizyjną. Cisza, spokój oraz pyszna domowa kuchnia pozwalały uczniom wspaniale wypoczywać po całodziennych wędrówkach, kąpielach morskich i słonecznych.

   Każdy dzień pobytu w Starym Borku  przynosił wiele wrażeń. Uczestnicy kolonii codziennie aktywnie spędzali czas na plaży  poprzez zajęcia sportowo- rekreacyjne, kąpiel, spacery brzegiem morza lub zabawy w piasku.

       Odbyliśmy  całodniową wycieczkę do Kołobrzegu. To  największe i najpiękniejsze polskie uzdrowisko o niezrównanym uroku i bogatej historii. Spacerując ulicami  Kołobrzegu wraz z przewodnikiem, zapoznaliśmy się z licznymi zabytkami. Wśród nich była m.in. gotycka Bazylika Mariacka czy neogotycki Ratusz, Pomnik Zaślubin Polski z morzem upamiętniający uroczystość Zaślubin Polski z Bałtykiem, Pomnik Tysiąclecia Utworzenia Biskupstwa w Kołobrzegu. Postawiono go w 2000 roku z okazji jubileuszu kołobrzeskiego biskupstwa. Jest to najprawdopodobniej pierwszy pomnik, jaki powstał z wizerunkiem Benedykta XVI.

        Niesamowitą lekcję historii przeżyli uczniowie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. To jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce.  „Dzieje  oręża polskiego” to ekspozycja ułożona chronologicznie , prezentująca zbiory militarne od okresu średniowiecza do współczesności. Muzeum to posiada najbogatszą  w Polsce  kolekcję mundurów żołnierzy polskich z okresu  I i II wojny światowej. Pod opieką przewodnika pogłębiali swoją wiedzę na temat historii broni. Atrakcją był również spacer  po molo. Molo w Kołobrzegu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli, a  występujące iluminacje świetlne na długo zapadają  w pamięć.

      Odbyliśmy również bardzo ciekawą wycieczkę z przewodnikiem wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku  od Kołobrzegu aż po Międzyzdroje!  Zaczynając od okolic Kołobrzegu i Wybrzeża Zachodniego z zabytkowymi miasteczkami, wiejskimi kościółkami i wioskami rybackimi na czele z Mrzeżynem, Pogorzelicą, Niechorzem, Rewalem, Trzęsaczem, Pustkowem, Pobierowem , Dziwnówkiem, Dziwnowem,  Międzywodziem, Wisełką dotarliśmy do wyspy Wolin  i Wolińskiego Parku Narodowego. Zachwyciliśmy się  wysokim, urwistym, klifowym wybrzeżem i urzekającą zmiennością krajobrazów.  

 Będąc w Międzyzdrojach,  rozpoczęliśmy wędrówkę  po słynnej  Promenadzie Gwiazd z odciśniętymi dłońmi wybitnych polskich aktorów, 400 metrowym molem i niezwykłymi widokami  na morski, klifowy pejzaż wybrzeża wolińskiego. Za Międzyzdrojami czekało  na nas  piękne jezioro położone w Wapnicy. Jest ono jedną z największych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. Jego niecodzienna, turkusowa barwa pochodzi od zalegających na dnie złóż kredy – jezioro to jest bowiem zatopioną kopalnią tego surowca. W najgłębszym miejscu ma ono 21 metrów głębokości. 

      Czas spędzony przez uczniów na kolonii minął bardzo szybko ze względu na atrakcyjny program pobytu. Właściciele Szkolnego  Schroniska Młodzieżowego w Starym  Borku oraz  opiekunowie  starali się, aby dzieciom niczego podczas wyjazdu nie brakowało. Służyli  fachową pomocą, gościnnością, wygodą, dobrą atmosferą oraz bezpieczeństwem w każdej sferze swej działalności. Zapewnili bogaty wachlarz atrakcji i rozrywek w postaci dyskotek, ogniska, stref kibica i wycieczek.

        Wyjazd uczniów był również idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Wypoczynek ten  okazał się też bardzo dobrym sposobem na integrację zespołów z różnych szkół naszej gminy. Dzieci na zawsze zapamiętają mile spędzony czas.

        Wyjazd ten stanowił nie tylko wypoczynek, oderwanie od realiów codzienności, ale również dobrą zabawę, lekcję przyrody, geografii, historii i sportu. Spędzony w ten sposób czas stanowił niezwykłą przygodę i  pozostawił niezapomniane wrażenia. 

Zapraszamy za rok.                                                                                                

 

                                                                                                                   Beata Duda                                                                                      

 

                                                                                       

                                                                    

 

 

Gminny Zarząd Szkół i Przedszkoli

w Grodkowie

ul. Powstańców Śląskich 24
49-200 Grodków
   
tel.:  77 415 53 61
tel.:  77 415 55 69
fax:  77 415 70 80
Godziny pracy
Poniedziałek - Piątek 715 - 1515
  • Data aktualizacji: 2017-03-20 14:22:45
  • Licznik odwiedzin: 890220